طلاق از طرف مرد

ارجاع به داوری

طبق قوانین نظام حقوقی ایران علاوه بر طلاق توافقی، طلاق غیابی، طلاق از طرف زن، طلاق از طرف مرد هم وجود دارد. در گذشته مردان می توانستند هر زمانی که اراده کنند بدون ارائه هیچ دلیل و مدرک خاصی همسر خود را طلاق دهند.

اما به دلیل آشفتگی هایی که در نظام خانواده به وجود می آمد شرایطی برای حمایت از خانواده در نظر گرفته شد. به موجب این شرایط حق طلاق مردان طبق ضابطه مندی خاصی اجرا شود. در ادامه به شرح طلاق از طرف مرد و مراحل آن می پردازیم.

طلاق از طرف مرد

بر اساس ماده 1133 قانون مدنی سابق، مرد هر زمانی و بدن هیچ دلیل خاصی می توانست با معرفی دو شاهد عادل و پرداخت حق و حقوق مالی همسرش زنش را طلاق دهد و عدم رضایت زن هم هیچ مانعی برای طلاق نبود.

اما با توجه به اینکه خیلی از طلاق ها بر اثر عصبانیت اتفاق می افتاد، بعد باعث پشیمانی می شود، یا برخی از مردان از این قانون سواستفاده می کردند، ماده 1133 قانون مدنی اینگونه اصلاح شد :

”  مرد می تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون، با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید. ”

پس در حال حاضر مردان برای طلاق همسر خود ناچار هستند مراحل زیر را انجام دهند :

ارجاع به داوری برای بررسی طلاق از طرف مرد

بر اساس قانون حمایت از خانواده، اگر مردی قصد داشته باشد همسر خود را طلاق دهد باید به دادگاه مراجعه کند. اولین مرحله ای که دادگاه در نظر می گیرد ارجاع به داوری در طلاق است. و زن و مرد باید ظرف مدت یک هفته به ترتیب زیر عمل کنند :

یکی از نزدیکان خود را که متاهل باشد، حداقل سی سال سن داشته باشد، آگاه به مسائل شرعی، خانوادگی، اجتماعی باشد را به دادگاه معرفی کند.

در صورتی که همچین فردی با این شرایط در میان خویشاوندان آنها وجود نداشته باشد، به آنها دسترسی نداشته باشند یا این که آن افراد حاضر به پذیرش داوری نباشند، هر یک از زوجین می توانند از بین سایر افرادی که واجد شرایط باشند داور خود را انتخاب و معرفی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا