اثبات مالکیت

اثبات مالکیت

اثبات مالکیت

اثبات مالکیت از جمله رایج ترین دعاوی ملکی است. بارها پیش آمده است که دو یا چند نفر بطور همزمان بر سر یک مال طرح دعوی کنند به دلیل اینکه هر یک از آن ها خود را صاحب آن مال یا ملک می داند. به همین دلیل در میان آن ها اختلافاتی در این زمینه صورت می گیرد.

برای این مشکل فقط یک راه حل وجود دارد و آن هم اثبات مالکیت فرد است. برای اثبات این موضوع هر فردی که خود را صاحب مال می داند باید با استفاده از دلایلی مانند سند، شاهد یا اماره ید مالکیت خود نسبت به آن مال یا ملک را ثابت کند.

پس اگر چنین مشکلی برای شما هم پیش آمد، راه حلی ندارید جز اینکه به دادگاه مراجعه کرده و اسناد اثبات مالکیت خود را به قاضی ارائه کنید. پس با شهرداد در این مقاله همراه باشید تا راهنمایی هایی در ارتباط با این موضوع به شما ارائه دهیم.

اثبات مالکیت چیست؟

رابطه ای که بین شخص و مال وجود دارد را مالکیت می گویند. هنگامی که شخصی بر مالی مالکیت دارد فرد یا افراد دیگری نمی توانند مال وی را تصرف کنند. همچنین با توجه به مالکیتی که شخص بر روی مال خود دارد می تواند به هر شیوه ای که تمایل دارد از مال خود استفاده کند.

همانطور که می دانید سند یکی از مهم ترین دلایل اثبات مالکیت یک فرد بر مال یا ملکی می باشد. با توجه به همین مسئله قانون مدنی اسناد مالکیت را به دو دسته عادی و رسمی تقسیم بندی می کند. که هر کدام از این اسناد اعتباری متفاوت از دیگری دارد.

اسناد رسمی مزایایی دارند که اسناد عادی شامل آن مزایا نمی شوند. برای مثال می توان به قدرت اجرایی اسناد رسمی اشاره کرد، درصورتیکه اسناد عادی قدرت اجرایی ندارند و این یک اصل در این نوع اسناد می باشد. نکته دیگر که لازم به ذکر است، در ارتباط با اسناد رسمی فقط می توان ادعای جعل مطرح کرد و برای اسناد عادی این ادعا قابل قبول نیست.

چگونه می توان نسبت به مال یا ملکی اثبات مالکیت کرد؟

در هنگامی که دو فرد بر سر یک مال یا ملکی به اختلاف می خورند. قانون از طریق اثبات مالکیت قدم پیش گذاشته و برای حل اختلاف آن دو راه حل هایی را ارائه می دهد. همانطور که به آن اشاره کردیم راه حل این مشکل ارائه اسنادی به دادگاه جهت اثبات خود بر مالکیت می باشد. در اداکه به بررسی این دلایل محکمه پسند می پردازیم.

سند

همانگونه که به آن اشاره کردیم از مهم ترین دلایل مالکیت، سند مالکیت است. بر طبق قانون اموال هم همانند املاک باید در دفتر اسناد رسمی کشور به ثبت برسند و دارای سند باشند. با توجه به همین مسئله فقط شخصی که اسم وی در سند به عنوان صاحب مال آمده است. بطور رسمی به عنوان مالک مال شناخته می شود.

شاهد

بدیهی است که مهم ترین دلیل اثبات مالکیت سند می باشد. اما وجود شاهد هم بسیار با ارزش است. شما می توانید در اکثر موارد با داشتن یک یا چند شاهد مالکیت خود را بر مال مورد نظر اثبات کنید. البته هر شاهدی قابل قبول قاضی نمی باشد. شاهد مورد نظر باید قابل قبول و راستگو باشد و ظاهرش به گونه ای نباشد که از اعتبار وی بکاهد.

اماره ید

اماره ید به معنای تصرف می باشد. این هم راه دیگر برای اثبات مالکیت بر مالی می باشد. بطور کلی اماره ید به این معناست که فردی مال مورد نظر را در اختیار دارد و مانند صاحب آن رفتار می کند. مالک آن مال محسوب شده مگر این که خلاف این موضوع اثبات شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا