ابطال شناسنامه

ابطال شناسنامه

ابطال شناسنامه فعلی و درخواست صدور شناسنامه جدید، شرایط خاص و قابل توجهی دارد که فرد باید دارای آن شرایط باشد تا شناسنامه جدید صادر شود. در جامعه امروز، معمولا ابطال شناسنامه برای کم کردن سن انجام می شود. می خواهیم با یک مثال این موضوع را برایتان توضیح دهیم. فردی برای ابطال شناسنامه اقدام می کند، و ادعا می کند که شناسنامه ای دارد از آن استفاده می کند متعلق به خودش نبوده و برای پدر یا برادر بزرگترش می باشد، که پس از فوت پدر یا برادر بزرگترش، باطل نشده و به او رسیده است.

در گذشته این اتفاق زیاد می افتاد که پس از فوت برادر بزرگتر، شناسنامه او باطل نمی شد و به برادر کوچکترش می رسید. در این حالت سن واقعی فرد با آنچه در شناسنامه ثبت شده است متفاوت می باشد و به همین دلیل فرد اقدام به ابطال و صدور شناسنامه جدید می کند.

البته به همین راحتی نیز دستور ابطال شناسنامه صادر نمی شود و فرد ارجاع داده می شود به پزشکی قانونی و پس از بررسی وضعیت جسمی فرد، جواب خود را به دادگاه می دهد. دادگاه نیز دادخواست ابطال شناسنامه را به ثبت احوال می دهد. البته قبل از ابطال، استشهاد محلی به وسیله ثبت احوال انجام می شود.

اصلاح شناسنامه

غیر از ابطال شناسنامه در بعضی موارد که شناسنامه متعلق به خود فرد باشد، اصلاح شناسنامه انجام می شود. البته این موضوع نیز مانند ابطال، شرایط خاصی دارد. در این حالت فرد ادعا می کند که به دلیل اشتباه مامور ثبت احوال، سن فرد به اشتباه در شناسنامه درج شده است. البته لازم به ذکر است که هر فرد فقط یکبار می تواند نسبت به اصلاح سن در شناسنامه اقدام کند و فقط در صورتی این اختلاف سنی بیشتر از 5 سال باشد، پس از تشخیص کمیسیون پزشکی اجازه اصلاح شناسنامه صادر می شود.

ابطال شناسنامه فقط مختص به افرادی که در قید حیات می باشند نیست و برای افرادی که فوت می کنند نیز باید ابطال شناسنامه صورت پذیرد. به طور کلی می توان گفت این مورد از ابطال اهمیت بیشتری نسبت به مورد اول دارد. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

ابطال شناسنامه فرد فوت شده

از نظر قانون، باطل کردن شناسنامه فردی که فوت کرده است از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. زیرا شناسنامه سند احراز هویت افراد می باشد. هر فرد فقط اجازه داشتن یک شناسنامه را دارد. از نظر قانون تنها فردی که شناسنامه متعلق به آن می باشد، حق استفاده از شناسنامه را دارد و پس از فوت فرد، شناسنامه او فاقد ارزش می باشد.

پس از فوت فرد چه باید کرد

پس از فوت فرد، این موضوع باید به یکی از ادارات ثبت احوال اطلاع رسانی شود تا اقدامات لازم برای ابطال شناسنامه شخص، به جریان افتد.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که اگر فرد ایرانی در خارج از کشور فوت کند چه باید کرد؟ در این حالت نیز باید این موضوع را به ماموران کنسولگری محل اقامت فرد یا به یکی از ادارات ثبت احوال کشور اعلام کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا