مهریه

آیا می توان مهریه بیشتر از 110 سکه را گرفت؟

مهریه به هر میزانی که باشد به عقد به مالکیت زن در می آید و وی می تواند آن را مطالبه کند. اما در مورد مهریه بیشتر از 110 سکه، زن باید اثبات کند که مرد تمکن مالی دارد.

اگر سری به قسمت اجرای احکام دادگاه ها یا اجرای ثبت بزنید یا احیاناً خدای نکرده پایتان به دادگاه باز شود و پای درددل زندانیان مهریه بنشینید به این واقعیت پی می­برید که مهریه بیشتر از 110 سکه  از ماهیت پیشین خود که هدیه ­ای از جانب مرد به زن بوده، فاصله بسیاری گرفته است.

بحث و جدل در مورد این هدیه از جلسات خواستگاری شروع شده و در جلسات دادگاه به اوج خود می­رسد. هنگامی که پای آقایان به زندان باز می­شود تازه متوجه می­شوند که ای کاش روزی که سند ازدواج را امضا می­زدند و گول لبخندهای بزرگترها را خوردند و باور کردند که مهریه را کی داده و کی گرفته، کمی هوشیارتر بودند و با چشم و گوش بازتری نسبت به این هدیه! تصمیم می­گرفتند.

مهریه ­مان را چقدر تعیین کنیم؟ مهریه بیشتر از 110 سکه، یا کمتر ؟

بر اساس قانون به محض اینکه صیغه نکاح جاری شد، مهریه به مالکیت زن درمی ­آید و منعی برای میزان آن نیز وجود ندارد. طرفین می­­توانند هر تعداد سکه را که بخواهند به عنوان مهریه قرار دهند. حتی می­توان چنین مقرر کرد که زن، مرد یا فرد دیگری مثلاً یکی از اعضای خانواده­شان میزان آن را تعیین کنند.

البته چنان­چه اختیار تعیین، به زن داده شود، بیشتر از مهرالمثل نمی­تواند تعیین کند. هر گاه در ازدواج مهریه تعیین نشود، بر اساس شرایط زمان و مکان و خصوصیات زن از قبیل تحصیلات، جایگاه اجتماعی، شغل و … مهریه ­ای تعیین و به زن داده می شود که مهرالمثل نام دارد. بنابراین می­توان مهریه بیشتر از 110 سکه و هم کمتر از آن قرار داد.

تفاوت مهریه بیشتر از 110 سکه با کمتر از آن چیست؟

براساس ماده 22 قانون حمایت خانواده، چنان­چه خانمی بخواهد مطالبه مهریه انجام دهد و پرونده اجرایی تشکیل دهد، میزان آن وی در روند اجرایی تاثیرگذار است. از این نظر دو حالت وجود دارد:

1- تا 110 سکه یا تا معادل 110 سکه: چنان­چه فرضاً مهریه­ خانمی 50 سکه یا ملکی معادل با 50 سکه باشد، می­تواند آن را به صورت عادی مطالبه کند و اگر شوهر وی، به اندازه کافی اموال نداشته باشد، به دستور مرجع قضایی جلب می­شود. در این حالت، شوهر باید اثبات کند که هیچ مالی ندارد و اعسار خودش را ثابت کند.

به محض درخواست مهریه خانم، مرجع قضایی شوهر را مکلف به پرداخت مهریه، اموال وی را شناسایی، توقیف و در صورت نداشتن هیچ مالی، وی را بازداشت می­کند.

2- مهریه بیشتر از 110 سکه یا بیشتر از معادل 110 سکه: چنان چه مهریه بیشتر از 110 سکه باشد مثلا 200 سکه یا هر مثلاً ملکی به ارزش 200 سکه باشد، در مورد آن قسمت که معادل 110 سکه یا معادل آن است ابتدا شوهر ملزم به پرداخت آن می­شود و به تقاضای زن، اموال وی توسط مرجع قضایی شناسایی و توقیف می­شود.

اما در مورد مهریه بیشتر از 110 سکه یا معادل آن، در صورت عدم پرداخت توسط شوهر، این زن است که ملزم به معرفی اموال شوهر است و باید ثابت کند شوهر اموالی داشته ولی حاضر به پرداخت مهریه نیست.

اگر مالی از شوهر توسط زن معرفی شود، آن مال توقیف می­گردد و با فروش آن، پرداخت می­شود. در صورتی که شوهر هیچ مالی نداشته باشد، جلب وی ممکن نیست. به عبارت دیگر در مورد مهریه بیشتر از  110 سکه، اصل بر اعسار شوهر است و تا زمانی که اموالی از وی معرفی نشود، وی بازداشت نمی­شود.

اینکه در سند ازدواج، عندالمطالبه یا عندالاستطاعه می­نویسند به چه معناست؟

اصطلاحی که خیلی از افراد به آن توجه نمی­کنند، عندالمطالبه بودن یا عندالاستطاعه بودن است. این ویژگی هنگام ثبت نکاح در سند ازدواج دائم قید خواهد شد. گاهاً دیده شده که به دلیل ناآگاهی طرفین یا قصور و غفلت سردفتر، اشتباهی رخ داده که سبب ضایع­شدن حقوق طرفین می­شود.

مهریه عندالمطالبه به این معناست که به محض مطالبه زن، شوهر مکلف به پرداخت آن است و نیازی نیست که زن ثابت کند شوهر توانایی پرداخت دارد. اما در صورتی که از نوع عندالاستطاعه باشد، پرداخت آن منوط به استطاعت مالی شوهر می­باشد و اگر وی مالی نداشته باشد، نمی توان او را اجبار و جلب نمود.

آیا مهریه عندالاستطاعه قابل مطالبه است؟

پاسخ به این سوال مثبت است. اما درخواست زن به تنهایی کفایت نمی­کند و باید تمکن مالی مرد را نیز ثابت کند.

مثلاً چنان­چه مهریه بیشتر از 100 سکه تعیین شده باشد، خانم باید ثابت کند که ملکی به اسم مرد ثبت شده یا وی مالک خودرویی است یا مقدار قابل توجهی پول در حساب­های بانکی وی سپرده­ گذاری شده یا وی سهام بورسی دارد.

اگر شوهر کارمند باشد، حقوق او را نیز می توان به میزن یک چهارم (در صورتی که زوج بچه داشته باشد.) و یک سوم (اگر فرزندی نداشته باشد.) توقیف نمود. اما اگر مرد هیچ یک از این موارد را نداشته باشد، نمی­توان وی را جلب کرد.

اگر مهریه مقداری پول باشد، آیا می توان آن را به نرخ روز دریافت کرد؟

به طور کلی مهریه به نرخ روز محاسبه و پرداخت می­شود خواه تعدادی سکه، ملک یا هر مال دیگری باشد. در موارد که مقداری پول و به ریال باشد، در طول زمان، ارزش پول کاهش می­یابد به همین دلیل بر اساس میزان تورم و تغییرات شاخص قیمت که بانک مرکزی اعلام می­کند،

میزان آن محاسبه شده و به روز می­شود. البته در پرداخت به این روش باید از زمان سررسید تا زمان تأدیه، شاخص قیمت سالانه به طرز فاحشی تغییر کرده باشد و زن نیز پرداخت آن را مطالبه کرده باشد. از تاریخ مطالبه خسارت دیرکرد نیز به زوجه تعلق می­گیرد.

مهریه به وجه رایج به نرخ روز براساس فرمول زیر محسابه می­شود:

«متوسط شاخص بها در سال قبل تقسیم بر متوسط شاخص بها در سال وقوع عقد، ضرب در مهریه مندرج در عقدنامه.»

در پایان توجه داشته باشید:

– قبل از نوشتن هر قراردادی از جمله نکاح، از مشورت وکلای مجرب، مثلا از اپلیکیشن وکالت شهرداد بهره ببرید تا بعداً مشکلات حقوقی گریبانگیر شود نشود.

– نگارش شروط ضمن عقد ازدواج نیز مانند سایر قراردادها نیازمند دقت حقوقی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا