جرائم کیفری

آدم ربایی

آدم ربایی

ابتدا برای دانستن مفهوم آدم ربایی باید مفهوم آزادی تن را بدانیم.

آزادی تن چنین تعریف شده است : “آزادی بدنی هر فرد بطوری که بتواند از هر نقطه کشور به نقطه دیگر آن، مسافرت نموده یا نقل مکان دهد یا از کشور خود خارج شده و به آن مراجعت نماید و از توقیف بدون جهت محفوظ و مصون باشد. نتیجه این آزادی، لغو بردگی و شبه بردگی، لغو بیگاری، منع توقیف و حبس بدون مجوز اشخاص است”. (جعفری لنگرودی، ۱۳۶۸: ذیل واژه آزادی)

آدم ربایی به مفهوم سلب آزادی تن شخصی بدون رضایت او، با استفاده از زور، تهدید یا فریب دادن از طریق جابجایی او از محلی به محلی دیگر با انگیزه های نامشروع مثل اخاذی و تجاوز یا انتقام است.

در اصل 32 قانون اساسی در رابطه با حق آزادی تن به عنوان اصلی ترین آزادی شخصی این چنین آمده است: “هیچ کس را نمی توان دستگیر کرد مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین می کند.”

و اصل ۳۳ نیز آورده است: “هیچ کس را نمی توان از محل اقامت خود تبعید کرد، یا از اقامت در محل مورد علاقه اش ممنوع، یا به اقامت در محلی اجبار ساخت، مگر در مواردی که قانون مقرر می دارد.”

انواع آدم ربایی

آدم ربایی به دو دسته تقسیم می شود. آدم ربایی ساده و آدم ربایی مشدده

آدم ربایی ساده

یعنی شرایطی که باعث تشدید آدم ربایی می شود وجود نداشته باشد.

آدم ربایی مشدده

شرایطی که باعث  سنگین شدن جرم آدم ربایی می شود وجود داشته باشد. این شرایط عبارتند از :

  • سن شخص ربوده شده کمتر از 15 سال باشد.
  • وسیله نقلیه ای در رابطه با جرم به کار رفته باشد.
  • شخص در زمان ربایش یا بعد آن دچارحوادث روحی و جسمانی شود.

مجازات جرم آدم ربایی

مجازات این جرم با توجه به صورت های مختلف آن فرق می کند:

  1. آدم ربایی: طبق ماده 621 قانون مجازات اسلامی از 5 سال تا 15 سال حبس دارد.
  2. نوزاد ربایی: طبق ماده 632 قانون مجازات اسلامی 6 ماه تا 3 سال برای آن حبس در نظر گرفته شده است و اگر مشخص شود که طفل از قبل مرده است مرتکب به ۱۰۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰ ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
  3. شریک جرم آدم ربایی: اگر کسی به هر شکلی مثل فراهم کردن شرایط و وسایل به مجرم کمک کند طبق ماده ۷۲۶ قانونمجازات اسلامی،به حداقل جزای در نظر گرفته شده برای اصل جرم، که ۵ سال برای آدم ربایی و ۶ ماه برای نوزاد ربایی است محکوم می شود.
  4. شروع به آدم ربایی: اگر شخصی اقدام به آدم ربایی کند اما به هر دلیلی موفق به سرانجام رساندن جرم نشود طبق ماده ۴۱، تبصره ۶۲۱ قانونمجازات اسلامی، مجازات ۳ الی ۵ سال حبس برای وی در نظر گرفته می شود.
  5. مخفی کردن اموات: طبق ماده ۶۳۵قانون مجازات اسلامی “هر کس بدون رعایت نظامات مربوط به دفن اموات جنازه‌ای را دفن کند یا سبب دفن آن شود یا آن را مخفی نماید به جزای نقدی از‌یکصد هزار تا یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.”
  6. مخفی کردن مجرم: این یکی از صورت ها خاص آدم ربایی است. طبق تبصره ۲ ماده ۲۴ قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب سال ۱۳۸۲: “معاونت در امر جاسوسی و یا مخفی کردن و پناه دادن به جاسوس جرم محسوب و مرتکب به تبع مجرمان اصلی نظامی در دادگاه‌های نظامی محاکمه و در مواردی که مجازات جاسوس مجازات محارب و یا اعدام است به حبس از سه سال تا پانزده سال محکوم می‌شود.”
  7. ربودن اتباع ایرانی: قانون تشدید مقابله با اقدامات تروریستی دولت آمریکا مصوب ۱۰ آبان سال ۱۳۶۸٫ طبق این ماده واحده: “به منظور مقابله به مثل دربرابر اقدامات دولت آمریکا رئیس جمهور موظف است جهت دستگیری و مجازات آمریکایی ها و عوامل‌ مستقیم و غیر مستقیم آنها که درمحاکم قضایی ایران محکوم شده‌اند اقدامات لازم را به عمل آورند”

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا